Határtalanul
A magyar kormány Határtalanul programjának a címe jutott eszembe azokat a felvételeket látva, amelyeket január 1-jén készítettek a magyar–román határállomásokon.
Németország továbbra is a régió országai közötti megbékélés és együttműködés előmozdítására törekszik, és az a célja, hogy ezek az országok megszerezzék az EU-tagságot – mondta Angela Merkel.
Nemcsak a nyugat-balkáni térség javát, hanem az Európai Unió érdekét is szolgálja a régió országainak csatlakozása a közösséghez – mondta a német kancellár hétfőn Berlinben. Angela Merkel a Nyugat-Balkán stabilitásának erősítésére és EU-s integrációjának előmozdítására indított úgynevezett berlini folyamat kormány-, illetve államfői szintű tanácskozása után tartott tájékoztatóján bejelentette, hogy Németország hárommillió adag oltóanyaggal támogatja a régió EU-n kívüli országait a koronavírus-járvány elleni védekezésben.
Németország erőteljesen jelen van a térségben
Ismertette, hogy hazája harmincmillió adag vakcinával segíti a rászoruló országokat a COVAX nemzetközi oltóanyag-ellátási program révén, és ebből hárommillió adagot a lehető leggyorsabban a Nyugat-Balkánra juttatnak.
A járvány miatt online formátumban tartott megbeszélésen a térség hat EU-n kívüli országának – Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Észak-Macedónia, Montenegró, Szerbia – vezetői és a német kancellár mellett részt vett az EU Tanácsa soros elnöki tisztségét betöltő Szlovénia miniszterelnöke, a francia államfő, az olasz kormányfő és az osztrák kancellár is, és egy sor térségi és egyéb szervezet képviselője. Az Európai Bizottságot Várhelyi Olivér szomszédságpolitikai és bővítési biztos képviselte.
„A német kormány kezdeményezésére elindított folyamat sok gyakorlati sikert eredményezett” – fejtette ki Angela Merkel, kiemelve, hogy éppen július elsején lépett életbe a roaming (barangolás) szabályairól szóló megállapodás, így a térségben élőknek nem kell többletdíjat fizetniük, ha mobiltelefonjukat a régió egy másik országában használják.
Csökkenteni kell a térség államai közt lévő feszültségeket
meg kell oldani a többi között az iskoali végzettséget és a szakmai képzettséget tanúsító okmányok kölcsönös elismerését, és be kell vezetni az útlevél helyett a személyi igazolványra épülő szabad utazás rendszerét – tette hozzá a német kancellár.
Sok nehézséggel is meg kell még küzdeni, például Szerbia és Koszovó viszonyában, vagy Észak-Macedónia és az EU-tag Bulgária kapcsolatát tekintve.
Ezekhez az ügyekhez nagy türelemre van szükség, de a háborús múltat tekintve önmagában is komoly eredmény, hogy a térségbeli államok vezetőinek közvetlen találkozói a normalitás részévé váltak” – fejtette ki Angela Merkel, aki aláhúzta, hogy a Nyugat-Balkán EU-s integrációja nemcsak a térség országainak fontos, hanem az EU érdekét is szolgálja, a többi között geostratégiai okokból.
(MTI)
Fotó: MTI/AP pool/Michael Sohn